אז מהי בניה קלה?

בשנים האחרונות כולם מדברים על "בניה קלה", "בניה מודולרית" או "בניה מתועשת" ויש כאלה שיקראו לה "בניה טרומית"  אז מהי בעצם בניה קלה? למה היא חשובה כל כך? ומה בכל זאת יגרום לנו לחשוב פעמיים אם לבחור בה, במאמר הבא אני ארצה לספר לכם על היתרונות והחסרונות של בניה קלה, מתי כדאי לנו לבחור בה? בקיצור כל מה שאתם צריכים לדעת. התחלנו? :-)


בניה קלה הינה שיטת בנייה המתבססת על הרכבה ופירוק מהיר של רכיבי הבניה, כאשר לרוב אנו מקבלים פלטות מוכנות של מבנה המיוצר כמקשה אחת במפעל ומובל אלינו לשטח ממש כמו "לגו", לבניה קלה קיימים 2 יתרונות בולטים שהם מהירות ועלות זולה עליהם נרחיב בהמשך. שיטה זו בהגדרתה מאופיינת ברכיבים במשקל קל כלומר עד 50 ק"ג למ"ר.
 

בניה קלה מתחלקת ל3 חלקים עיקריים:

  • יסודות וקורות
  • קירות, עם או בלי חלונות, עם או בלי דלתות ותקרות כמובן
  • ממ"ד מוכנים, חדרים שלמים, חדרי אמבטיה וכו'​

 

בניה קלה - יתרון מהירות הבניה

מאחר ובניה קלה מורכבת מרכיבים מוכנים בשונה מהבניה הקונבצינאלית שמתבססת על בניה בשכבות, בבניה קלה הרכיבים מגיעים מוכנים לשטח, וכל שנותר לנו זה לחבר את הרכיבים אחד לשני על מנת לקבל את תוצר הסופי. מה שחוסך לנו זמן יקר במידה ואנו מעוניינים במבנה אפילו תוך 24 שעות.

לרוב הקירות (לפי הזמנה) מגיעות עם תשתית של חשמל, מים ותקשורת מה שמאפשר לנו לחבר את המבנה לתשתית הציבורית. ממש plug&play.

 

בניה קלה - יתרון עלות הבנייה

שיטה זו נחשבת לשיטה זולה במיוחד בהשוואה לבניה רגילה (הבניה הקונבצינאלית) מאחר ועבודה זו חוסכת שימוש בבעלי מקצוע רבים (קבלן שלד, תשתית אינסטלטור וכו'). כמו כן מהירות הבניה חוסכת המון ימי עבודה של בעלי מקצוע מי אמר זמן = כסף?! כלומר חסכון של משאבי אנוש.

נקודה נוספת ולא פחות חשובה זה עלויות של פינוי פסולת בניין מאחר והרכיבים מגיעים מוכנים מהמפעל לשטח, אין צורך בהוצאה נוספת של הובלה ופינוי פסולת הבניין ודבר אחרון שימוש בשיטה זו חוסכת עלויות של שימוש בכלים כבדים לאור העובדה שהרכיבים קלים ביחס לבניה הקונבצינאלית.

 

חסרונות בבניה קלה

  • גנריות - לרוב מבנים של בניה קלה נחשבים כמבנים דומים ומאוד "משעממים" מאחר וישנם אילוצים של ייצור מבנים אלו כפס ייצור במפעל ולכן יש קושי להתגמש בתכנון העיצובי של מבנה זה.

  • ​אטימות - חיבורם של רכיבים מוכנים אחד לשני מהווה נקודת תורפה משמעותית לבניין, יש סיכויים גבוהים לחדירה של מים דרך נקודות ממשק אלו בבניה קלה ולכן חשוב להשקיע בחומרים איכותיים על מנת למנוע נזקים בעתיד.

 

 

לסיכום אפשר לומר שלשיטה זו קיימות יתרונות ברורים בהחלט, אך לרוב נבחר בשיטה זו של בניה כאשר ישנם אילוצים של תכנון מהיר והנדסה פשוטה וגנרית חייבים לומר שבשנים האחרונות תחום זה מתפתח מאוד לאור המודעות הקיימת כיום לשמירה על איכות הסביבה ושימוש בחומרים חסכניים ולא בזבזניים שיטה זו משלבת כיום טכנולוגיות מתקדמות ביותר.

 

אצלנו בחברת לילו וטורי נשמח לעמוד לשרותכם במחלקת חומרי בניין בייעוץ המתאים לצרכים שלכם ובתקציב שלכם. אנחנו פה בשבילכם.

 
 

טופס התקשרות מהיר