הכן ביתך לחורף - איטום ובידוד

החורף הישראלי הוא אומנם לא מהקשים בעולם, אבל מזמן לנו לשמחתנו גשם ורטיבות. עם כל אהבתנו לגשם, חשוב להכין את הבית היטב לקראתו, כדי לא להיקלע למצב שהגשם מטפטף לכם לתוך הבית. איטום מתאים ומקצועי ימנע דליפות ורטיבויות מהגג ומהקירות, וישמור על הבית שלכם אטום מפני חדירה של גשם ומבודד מפני חדירה של קור. איך עושים את זה נכון? אז קודם יש לפנות למקומות הנכונים ולבעלי מקצוע אמינים שימליצו לכם על תכנון נכון של איטום למניעת נזקים בחורף, וביצועו בפועל.
ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת לפני איטום ובידוד גג הבית, שנתחיל...

 

איטום הבית

נזילות ורטיבות יכולים להופיע במתארים שונים, איטום גגות רעפים, איטום משטחים מרוצפים, איטום מרפסות עץ, בידוד ואיטום קירות חיצוניים ועוד ולכל אחד מהם צריך להתמודד בצורה אחראית ולתת את הפיתרון הנכון והמתאים ביותר. לפעמים במרפסות מרצופות נדרוש פירוק של המרצפות על מנת למנוע עומס יתר על משטח זה מה שבהחלט מייקר את העבודה, אבל לפעמים חיסכון של כמה שקלים יוצר בעיות שיצוצו בעתיד - ולכן זה לא המקום לחסוך!
הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא כי זמן האיטום הטוב ביותר הוא בסוף תקופת הקיץ, לפני בוא הגשמים, כשמזג האוויר מאפשר עבודה נקייה ונוחה, וייבוש מהיר של חומרי האיטום על הגג. מבחינה בטיחותית חשוב מאד מאד להעסיק איש מקצוע בעל רישיון לעבודה בגובה, ועם אמצעי בטיחות לעבודה בגובה, שכן עבודת האיטום מתבצעת בגובה גם בבית פרטי (על הגג) אבל בעיקר בבניין רב קומות.
 

אילוצים ומגבלות לבחירת האיטום המתאים

  • עומס יתר על משטח מרוצף - באיטום גגות מרוצפים מאחר ושימוש ביריעות ביטומניות מעמיס על משטח מרוצף, יש לקחת בחשבון נתון זה ולפעול בהתאם . (פירוק חלקי או מלא).
  • מגבלות גובה ושיפוי - באיטום גגות יש חשיבות לשמירה על גבוה תקין ביחס למשטחים קיימים במרחב (שיפוע... כבר אמרנו) ולכן נצטרך לבחור את הפיתרון ההולם עבור אילוץ זה.
  • חשיפה של המשטח למקור מים עומד - בעיקר באיטום קירות חיצוניים נצטרך להתמודד עם רטיבות קפילארית מה שיוצר ספיגה של נוזלים העולים מהקרקע וריקבון של המשטח.
 

הכנת הבית והמשטח לאיטום

איטום מחייב את הכנת הגג באמצעות ניקוי יסודי מלכלוכים, עלים, חול, שקיות וכד'. יש לשטוף את הגג עם מטאטא כביש מסיבי ולגרד בשפכטל מקומות מיוחדים ומועדים לפורענות. קיימת חשיבות רבה לניקוי המרזבים וכמובן שימוש במרזבים לצורכי ניקוז המים, וכן כדאי לוודא שהמים אכן יורדים במרזב ולא מצטברים על הגג.
כמו כן נא לשים לב שהמשטח הינו יבש ונקי! טרם היישום אחרת לא שווה על העבודה שלנו, הכנה נוספת קשורה גם לאיטום סדקים בגג ובקירות על ידי הרחבת הסדקים ומילויים במסטיק אקרילי, פוליאורטן מוקצף או חומרי "סיקה" והמתנה לפחות 24 שעות עד לייבוש מלא.
 

קיימות שלוש דרכים לאיטום הגג:

  • זיפות הגג באמצעות זפת חמה, שלאחר קירורה יוצרת שכבה אטומה ומגנה לאורך זמן, אך חשוב להכיר שזהו פיתרון זול וזפת הינו חומר שמתבלה ודורש תחזוק שנתי לאחר הקיץ (לפני בא הגשמים) על מנת לשמור על טיבו יש צורך לסייד אותו. לרוב אנשים שוכחים זאת.

  • חומרים אקריליים או פוליאוריטניים – טובים בעיקר לגגות משופעים ואפשריים ליישום משחתי רק על גבי גגות אשר המים אינם מצטברים עליהם, חשוב להכיר שפיתרון זה אינו אופטימלי ולרוב משמש כ"פלסטר" במקרה שיש המון מתקנים על גבי המשטח שמקשות על יישום של יריעות ביטומניות.

  • יריעות ביטומניות – יריעות עשויות מחומר 'ביטומן' וקיימת עליהם אחריות לרוב של 10 שנים, יריעות אלה ידועות ביעילותן באיטום טוב והן נוחות לשימוש קל ונוח יחסית לכל גג, לרוב יריעות מגיעות בגלילים שאורכם 7.5 מטר ורוחבם מטר - בעובי משתנה של 4/5 מ"מ, כמו כן צורך זה אינו דורש סיוד או תחזוק שנתי.

כדי לדעת מהי השיטה הטובה ביותר עבורכם, חשוב מאד להתייעץ עם איש מקצוע, ולבצע את העבודה בעזרתו.
 

שאלות נפוצות:

ש. מה ההבדל בין יריעות 5 ל4 מ"מ? 
ת. לרוב בגגות חדשים ללא איטום או שכבה ראשונית חשוב להשתמש ביריעה 5 מ"מ כיוון שהיא עבה יותר וחסינה יותר לנזקים, אומנם יריעה 4 מ"מ משמשת ליישום על משטח שקיים בו כבר שכבה כלשהי של איטום וכל זה על מנת למנוע תוספת משקל מיותר.

ש. מהם היתרונות והחסרונות בריצוף חדש על גבי ריצוף קיים כפיתרון לאיטום?
ת. היתרון הבולט הינו המחיר, מאחר שאין זה דורש פירוק ופינוי של הריצוף הישן וכמובן מהירות ביצוע האיטום במקרה זה. החיסרון העיקרי, הוא לרוב אחיזה של חומרי איטום לאורך זמן על פני משטחים מרוצפים הינו בחזקת לצאת ידי חובה ולכן אנו ממליצים להשקיע עוד מעט כסף וזמן על מנת ליצור פיתרון לאיטום הגג המרוצף לאורך זמן.

 

הכנת הבית לחורף אצל לילו וטורי

אצלנו, בחברת לילו וטורי בבאר שבע - "כל מה שבית צריך" , תוכלו לקבל מגוון רחב של מוצרים איכותיים מהחברות המוכרות והמובילות בארץ, שיסייעו לכם לבחור את הדרך הטובה ביותר לאיטום הבית, איטום גגות מרצופים, מרפסות שמש, קירות חיצוניים ועוד. כמו כן, אנו מעניקים ייעוץ מקצועי במחלקת חומרי בניין, וכן מסייעים במציאת בעל מקצוע המתמחים באיטום גגות. בואו עוד היום להתרשמות ולא תתאכזבו ממגון הפיתרונות, אנחנו פה בשבילכם.


במידה ולא מצאתם את הפיתרון המתאים כדאי לחפש בדף הטיפים המקצועיים שלנו! הכנסו

 
 

טופס התקשרות מהיר